معرفی خدمات و تجهیزات

معرفی خدمات و تجهیزات؛ سکوبندی و تجهیزات آزمایشگاهی، دو رکن اصلی هر آزمایشگاهی به شمار می‌آید. سکوبندی، خود به تنهایی متشکل از تمامی یا بخشی از موارد زیر است:

 1. سکوهای آزمایشگاهی
 2. کابینت نگهداری لوازم و ابزار آزمایشگاهی
 3. میز ترازو
 4. شیرهای آزمایشگاهی
 5. سینک و کاپ سینک
 6. ملزومات سکوبندی آزمایشگاهی
 7. پارتیشن ها
 8. مبلمان اداری آزمایشگاه

سکوبندی آزمایشگاهی

سکوبندی آزمایشگاهی یکی از مهم ترین محصولاتی است که شرکت مهندسی ماکان سکو تجهیز به طراحی و تولید آن اقدام نموده است. ارائه سکوهای آزمایشگاهی ایمن، زیبا و با دوام، فضای کاری مطلوب و مجهزی را برای کاربر به وجود آورده و  سبب ایجاد محیطی آرام و امن می گردد و این امر بدون شک تاثیر به سزائی در رضایتمندی، ارائه خدمات با کمیت و کیفیت بهتر و همچنین دقت بیشتر در فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی کاربران خواهد داشت.

معرفی خدمات و تجهیزات

سکوبندی آزمایشگاهی شرکت ماکان سکو تجهیز دارای کاربردهای متنوعی از جمله: ایستگاه کار برای کاربران، فضای نگهداری مواد و تجهیزات مختلف آزمایشگاه، کانال های خاص برای تعبیه تاسیسات و دریچه های دسترسی آسان به تاسیسات و. .. است. این سکوهای آزمایشگاهی دارای ویژگی های متنوعی است که در زیر به چند نمونه از آنها اشاره شده است.

 •      استحکام زیاد و پوشش رنگ الکترو استاتیک در سطوح فلزی فریم سکوبندی
 •      استفاده از بهترین مواد خارجی (MDF) در ساخت بدنه سکوها
 •      استفاده از یراق آلات مرغوب خارجی و اتصالات جدید در بدنه سکوبندی آزمایشگاه
 •      بهره گیری مناسب از عناصر بصری به منظور زیبا سازی

استفاده از رویه های سرامیکی ضد اسید در سکوبندی آزمایشگاه در طرح‌ها و سایزهای متنوع نیاز مشتریان را در زمینه پژوهش و تحقیق کاملا برطرف می سازد.

تنوع در جنس رویه سکوهای آزمایشگاهی بنا به نیاز و مدیریت هزینه آزمایشگاه (سرامیک‌های فریاتک، گرانیت خارجی، گرانیت ایرانی و استیل).

سکوبندی یکطرفه آزمایشگاهی

سکو های یکطرفه آزمایشگاهی معمولا به ارتفای ۹۰ و عرض ۷۵ ارائه می گردند که دارای اسکلت فلزی از جنس پروفیل ۵۰*۳۰ با روکش رنگ پودر الکترواستاتیک مقاوم در برابر مواد شیمیایی می باشند و با استفاده از پیچ و مهره نمره M10 به هم متصل می شوند و دارای پایه قابل تنظیم از جنس PVC می باشند.

کابینتهای آزمایشگاهی به ابعاد ۹۰ و ۴۵ به عمق ۵۰ دارای یک طبقه جهت تقسیم بندی فضا ، تماما از جنس MDF با اتصالات خارجی و درها از جنس فرمیکا با مقاومت بالا در مقابل مواد شیمیایی عرضه می گردد.

رویه سکو ها از جنس سرامیک ضد اسید خارجی در ابعاد ۸۰*۸۰ می باشد که بر روی زیر سازی مناسب قرار گرفته و با استفاده از چسبهای سیلیکونی انتی باکتریال و مقاوم در برابر مواد یا مواد دو جزیی درزبندی می گردد.

 

سکوبندی دوطرفه آزمایشگاهی

سکو های دو طرفه  آزمایشگاهی معمولا به ارتفای ۹۰ و عرض ۱۵۰ ارائه می گردند که دارای اسکلت فلزی از جنس پروفیل ۵۰*۳۰ با روکش رنگ پودر الکترواستاتیک مقاوم در برابر مواد شیمیایی می باشند و با استفاده از پیچ و مهره نمره M10 به هم متصل می شوند و دارای پایه قابل تنظیم از جنس PVC می باشند.

کابینتهای آزمایشگاهی به ابعاد ۹۰ و ۴۵ به عمق ۵۰ دارای یک طبقه جهت تقسیم بندی فضا، تماما از جنس MDF با اتصالات خارجی و درها از جنس فرمیکا با مقاومت بالا در مقابل مواد شیمیایی عرضه می گردد.

رویه سکو ها از جنس سرامیک ضد اسید خارجی در ابعاد ۸۰*۸۰ می باشد که بر روی زیر سازی مناسب قرار گرفته و با استفاده از چسبهای سیلیکونی انتی باکتریال و مقاوم در برابر مواد یا مواد دو جزیی درزبندی می گردد.

میزهای شستشوی آزمایشگاهی

میز های شستشوی آزمایشگاهی معمولا به ارتفای ۹۰ و عرض ۶۰ ارائه می گردند که دارای اسکلت فلزی از جنس پروفیل ۵۰*۳۰ با روکش رنگ پودر الکترواستاتیک مقاوم در برابر مواد شیمیایی می باشند و با استفاده از پیچ و مهره نمره M10 به سکو های یکطرفه (کنار) و یا در ابتدا یا انتهای میزهای دو طرفه متصل می شوند و دارای پایه قابل تنظیم از جنس PVC می باشند.

کابینت زیرین میزهای شستشو از جنس MDF و یا فرمیکا بوده و دارای فضایی جهت نگهداری مواد شستشو و عبور تاسیسات می باشد و به همراه اتصالات خارجی و درها از جنس فرمیکا با مقاومت بالا در مقابل مواد شیمیایی عرضه می گردد.

رویه میزها از جنس سرامیک ضد اسید خارجی در ابعاد ۸۰*۸۰ می باشد که بر روی زیر سازی مناسب قرار گرفته و با استفاده از چسبهای سیلیکونی انتی باکتریال و مقاوم در برابر مواد یا مواد دو جزیی درزبندی می گردد.

سینک و کاپ سینکهای آزمایشگاهی

سینک و کاپ سینک در زیر شیرهای آب تعبیه میشوند و در مقابل اسیدها، بازها و حلال‌های دیگر مقاوم هستند. جنس آنها معمولا از سرامیک، پلیمر یا استیل است. تنها تفاوت سینک و کاپ سینک مربوط به اندازه های آنهاست، بدین صورت که کاپ سینک کوچکتر از سینک میباشد. هر دو، در اندازه های مختلف تولید میشوند. به عنوان مثال سینکها دارای ابعاد ۴۵×۴۵ و ۶۰×۴۵، و کاپ سینکها دارای ابعاد ۱۵×۱۵ و ۳۰×۱۵ هستند.

شیرآلات آزمایشگاهی

با توجه به نیاز و مدیرت هزینه ممکن است که از محصولات داخلی و یا برندهای معتبر خارجی مانند TOF ایتالیا در تجهیز سایت های آزمایشگاهی بنا به نظر کارفرما استفاده شود.

کمد نگهداری مواد شیمیایی

از این دستگاه برای ذخیره سازی و نگهداری مواد شیمیایی خاص استفاده میشود. مواد شیمیایی خاص از جمله اسیدها، بازها، مواد آلی فرار، مواد سمی، مواد قابل اشتعال و مواردی از این قبیل که در اثر تبخیر و نگهداری غیر علمی ممکن است موجب خسارتهای غیر قابل جبران گردند.

ذخیره سازی و نگهداری معمولی مواد ذکر شده در بالا، در آزمایشگاه هایی که هر روزه با چنین موادی سر و کار دارند، باعث بروز مشکلاتی همچون موارد زیر میشود:

 • اثر تخریبی مواد شیمیایی از جمله خوردگی، پوسیدگی، تغییر رنگ و… روی مکان نگهداری
 • آلودگی آزمایشگاه ها و فضاهای بسته با بخارهای حاصل از تبخیر مواد شیمیایی و درنتیجه، آلودگی و صدمات فردی در اثر تنفس هوای آلوده و یا تماس بدن با بخارهایی از این قبیل
 • بروز حوادث در اثر واکنش مواد تبخیر شده با یکدیگر از قبیل آتش سوزی و انفجار
 • عدم دسترسی آسان به مواد شیمیایی به دلیل نداشتن محل مشخص

میز ترازو

جهت تامین دقت مورد نیاز برای توزین دقیق مواد شیمیایی، لازم است ترازوهای آزمایشگاهی روی میز مخصوصی که کاملا ضد لرزش باشد قرار گیرند. این میزها را میز ترازو مینامند.

برای جلوگیری از لرزش میز در ساختار آن از بتن استفاده میشود تا پایداری مورد نیاز فراهم شود. محل استقرار میز ترازو باید فاصله مناسبی از پنجره و درب های آزمایشگاهی داشته باشد تا عملکرد ترازو تحت تاثیر جریان هوا قرار نگیرد.


هود بخار، با نام تجاری هود شیمیایی


ساختمان هود شیمیایی

بدنه: در حال حاضر دو جنس برای بدنه هودهای شیمیایی مورد استفاده قرار میگیرد:
الف: بدنه MDF
ب: بدنه فلزی، که خود شامل ۲ مدل میشود:
تک جداره
دو جداره
دارای فن سانتریفوژ با دور متغیر، متناسب با طراحی مورد نیاز در هر آزمایشگاه
شیر آب و گاز و کاپ سینک
لامپ مهتابی و کلید و پریز برق
درب هود دارای وزنه تعادل
کابین دربدار در پایین هود
کف هود از جنس استیل، سرامیک، یا HPL
ابعاد و رنگ طبق سفارش و برحسب طراحی و فضای آزمایشگاه

اصول هود شیمیایی:  بخارهای شیمیایی را به بیرون از ساختمان تخلیه میکند یا بخارهای شیمیایی را از طریق فیلتر کربن جذب مینماید.

سرعت جریان هوای هود شیمیایی:  از ۰٫۴ تا ۰٫۶ متر بر ثانیه.

هدف هود شیمیایی: به جهت بخارهای شیمیایی ناشی از مواد شیمیایی خطرناک مانند اسیدهای قوی، مورد استفاده قرار میگیرد، تا از اُپراتور محافظت نماید.

مدلهای هود شیمیایی : کانالدار (Ducted) و بیکانال (Ductless، که در ادامه مطلب، همراه با شکل توضیح داده شده است.
فیلتر:  بستگی به مدل دارد. مدل کانالدار فاقد فیلتر است و از طریق کانال بخارها را خارج میسازد. و مدل بیکانال فیلتر کربن دارد که بخارها را از طریق این فیلتر جذب میکند و از فیلتر عبور میدهد و هوای سالم پس میدهد.
هود جریان آرام و خطی، با نام تجاری هود لامینار (Laminar Flow Hood)

ساختمان هودهای لامینار

هودهای لامینار و میکروبیولوژی ساختمان مشابه ای دارند:بدنه فلزی با رنگ کوره ای

دارای لامپ UV، مهتابی، برد دیجیتالی، کف استیل، فن آلمانی، و فیلترهای استاندارد HEPA و ULPA

ابعاد و رنگ طبق سفارش و برحسب طراحی و فضای آزمایشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *